Пред "Жълтата стена" |
Понеделник е. Тръгвам към Дортмунд. С влак. Другата половина от нашата агитка ще се качи "в движение". Докато си мисля много неща, които винаги съм искал да видя в града, когато съм си представял, че някой ден ще бъда там, чувам от седалката зад мен българска реч, телефонен разговор и това ме развеселява още повече. Няма нужда да съобщават по уредбата във влака, че сме на Централна гара Дортмунд. Повече от ясно е - жълто-черните знамена се веят и първото нещо което се вижда са те. Не може да се обърка човек къде е. Излизайки от гарата - един площад и вдясно голяма нова сграда - Музей на немския футбол. Къде другаде да бъде? В Дортмунд е създадена съвременната Бундеслига, най-големият стадион в Германия, най-пламенната агитка, разбира се - Борусия - първият немски клуб донесъл в страната трофей от международен турнир под егидата на УЕФА. Люлка и дом на футбола.
Разходката на славата на немския футбол |
Стъпвайки на територията на Дортмунд вече нямах никакво съмнение къде искам да отида. На площад Борзигплац. Там където започва всичко. На 19 декември 1909 година 18 мъже се събират, за да създадат Балшпилферайн Борусия 09, един клуб превърнал се в запазена марка за града, държавата, футбола, с привърженици по цял свят. Със сигурност с двама от България, които след няколко часа ще се докажат като такива не само на думи, а и с дела. В "жълто-черно" се сляхме с обстановката и спокойно се разходихме в центъра. Като център за добив на стомана и въглища той е бил свирепо бомбардиран по време на Втората Световна война и 80% от него е унищожен. Така че старинните сгради са сведени до минимум и архитектурата подсказва, че е строено "скоро" и бързо. За да осигури дом и прехрана на около 580 000 души.
Дори трафопостовете в града подкрепят Борусия :) |
Докато се снимаме един друг под табелата или както би потвърдил всеки един Борусен - иконата, един господин на около 60 пресича улицата и ни пита дали ще ходим на мача. При утвърдителния отговор, той започва с Вие сте мои приятели, а след секунда вади от джоба на ризата си една снимка и ни пита познаваме ли едно от момчетата. Казвам му Да, а нашият нов приятел с голяма усмивка отсича Довечера ще вкара на Байерн. Обясни ни, че е закарал колата си на стадиона, а ще отидат с транспорта. Първоначално не му дали да паркира, но като казал, че е баща на един от играчите, веднага му показали кое място да ползва. Ще се прибират с колата. Неговото появяване беше отлично за нас - направи ни няколко снимки заедно с иконата. Стискаме си ръце и се разделяме с Ще се видим на стадиона. Победа не си пожелаваме, ние вярваме безусловно в успеха.
Българската агитка на Борзигплац |
Пред А сектор на този мастодонт, кротко и тихо стои "Роте Ерде". Първият стадион на Борусия. С козирка само над сектор А, без седалки, с лекоатлетическа писта около терена. В настоящето дом на юношеските отбори и за подготовка на лекоатлетите в града. Заставам на трибуните зад дясната врата и това е още един момент на история. На моята история с Борусия, започнала много отдавна. "Роте Ерде" е естествената стъпка след Борзигплац. На този стадион живее духа на времето. Тук Бенфика на Еузебио е сгазен с 5:0. Историята на този мач е описана под яката на тениската ми. Както се казва - на мястото съм си. Обичам този мирис на автентичен футбол, на началото на тази световна лудост, на едно романтично време и автентичност.
На трибуните на "Роте Ерде" |
Влизаме в музея. На земята има стрелки, които да следваш, за да обиколиш всичко и да не се объркаш. Подредено е хронологично. В центъра на музея е тъмната стаичка с трофеите - титлата и купата на Германия, Купата на носители на национални купи, Шампионската лига и Междуконтиненталната купа. До историческите артефакти има и интерактивни експонати - със звук, картина. В единия ъгъл има миникино със седалки като на стадиона, което показва паметни мачове. Стъпвайки по следите на над вековната история на колоса, вълнувайки се да видя всичко това, един много личен момент плод на абсолютна случайност. Видях рафт с книги и списания и се приближих. В купа от 20-30 списания на горната етажерка - най-отгоре - на корицата ТРИФОН ИВАНОВ. Миг на огромна гордост и радост. Туньо в музея на Борусия, в сърцето на Дортмунд, в залата на славата. Каква случайност - точно това списание беше отгоре, когато двама българи са там. Големият човек и футболист Трифон, заслужава да е във всеки музей свързан с футбола, 1:0 за Борузеума.
Борузеум |
Наредихме се във фунията към входовете. Навалица, сравнително бърз ход на опашката и спокойствие. Без бутане. Падна ми се стюард жена. Проверката се състоеше в едно потупване в областта на кръста, покрай джобовете. След това на турникета само сканираш баркода на билета, изчакваш зелената светлина и това е - официално си на територията на стадиона. Качваме се по стълбите и гледаме номера на нашия блок, един стюард беше така любезен да ни покаже бързия вход. Намерихме си реда, седалките не можахме да ги объркаме - в редицата само нашите две си стояха празни. Видимостта - отлична. Отдясно - митичната Южна трибуна - "Жълтата стена", отляво червените ни другарки, които вдигаха добър шум за неособено големия си брой. Накрая бяха тихи. Като няколко пред нас, които също бяха в тениски на врага. В единия блок за гостуваща агитка се забелязваха и жълто-черни фланелки. Няма проблем да си седят един до друг от двата лагера.
ФИНАЛ Борусия - Байерн |
Беше ясно на коя врата ще се изпълнява - пред "Жълтата стена". Байерн първи на точката. И първи пропусна, но последвалото изпълнение също беше слабо и равенството се запази и след първите пет. Вратарят на Борусия отрази с крак дузпа №9. Виждам как за изпълнение се отправя защитник. С лявата ръка стискам шала, който съм вързал. С дясната свит юмрук. Бурни аплодисменти докато стига до наказателното. Засилва се - удар по земя - вратарят наляво, топката надясно, до гредата и в мрежата - 8:7. Ш А М П И О Н!!! Отново. Защитен трофей от миналата година. Сега вече "Жълтата стена" и стадионът демонстрира вокалната си мощ. Момчетата се прегръщат на десния ъгъл. След няколко минути отидоха при съперниците и си размениха по едно мъжко ръкостискане, а при награждаването им направиха шпалир по пътя към сребърните медали. Жест на уважение към противника преди голямата и заслужена радост - отново на подиума с трофея в ръце. След един сезон изпълнен с проблеми, контузии, смяна на треньора, участие в младежката Шампионска лига, тези момчета защитиха реномето си на най-доброто бъдеще на немския футбол и Борусия.
GELBE WAND - най-голямата футболна трибуна в Европа |
Тръгнахме си, може би 20 минути след края на награждаването, не знам, изгубих представа за времето, но част от душата ми остана завинаги там - на трибуните, в Дортмунд, да ехти Хейа БиФауБи. В моя втори дом. Така че не съм си тръгвал. Дойдох, за да остана. Завинаги. За да се върна някой ден тялом, там където на всеки десетина дни между август и май съм духом. Сред моите приятели. С тениска и шал, по павираните улици, където се усмихват да те видят така облечен. Осмият по големина град в Германия в много отношения спокойно може да се гордее, че е първи. Дортмунд живее за Борусия. Религията е "жълто-черна", а храмът е пълен с вярващи. Отидох с вяра и се върнах с увереност - Вестфаленщадион е велико усещане. Мечтите се сбъдват - за да напълнят очите със сълзи, а душата с любов - истинска любов - Echte Liebe. Heja BVB!
Благодаря, Боби!