събота, януари 26, 2013

Време ти е да си ходиш

Време ти е да си ходиш. Не забравяй да си вземеш всичко, което остави. Избърши старателно отпечатъците си от мен, изтрий спомените - снимките, съобщенията, разговорите, номера. Заличи доказателствата, че аз и ти сме съществували на едни и същи адреси, че сме споделяли едно легло, една маса, един живот. Отречи, че съм те вълнувал, че съм бил в мислите и сънищата ти. Кажи, че не съм направил нищо за теб.
Време ти е да си ходиш. Да излезеш от сянката на сърцето ми. Не се обръщай, не се връщай. Напусни. Освободи квартирата. Прибери си и ножовете, които заби в мен. Не лекувай раните и не се хаби да кажеш нещо мило за сбогом. Спести си лъжата, че така е най-добре и за двамата. Ясно е за кого е добре. Още по-ясно е и за кого не е.
Време ти е да си ходиш. Да облечеш най-хубавите си дрехи и да сложиш от онзи парфюм, който от този момент насетне ще бъде моята отрова. Покажи ми какво губя. Кажи, че няма друг, че вината не е в мен, че може би някой ден ти и аз ще се съберем отново. Изиграй го така сякаш е истина. Макар и в себе си да знаеш, че това са последните лъжи, които захвърляш в лицето ми.
Време ти е да си ходиш. Недей да помниш нищо. Чака те някой по-добър. Някого към когото няма да си безразлична. Той ще получи от теб и друго освен тялото ти. С него всичко ще бъде различно. Няма да ти напомня на мен. Никога.
Време ти е да си ходиш. Всъщност това време отдавна мина. Време е да свикна. Да не те чакам. Да не се надявам. Да не страдам. Колко е лесно на думи.

Любовта не свършва в задънена улица. Не спира на знак Стоп. Не отива в кофата за боклук при плюшените играчки, няколкото снимки и другите вещи, които изведнъж са станали излишен багаж на миналото. Няма копче Включено/Изключено. Няма смъртен акт.

неделя, януари 20, 2013

България за Даката

Ние българите обичаме историята си. Всеки я знае по различен начин, а това, че в половината от нея не сме съществували е само формалност. Две робства с обща продължителност около 700 години, комунизъм за 45 години, две световни войни, национални катастрофи, икономическо разорение.

Ние българите не обичаме себе си. Празнуваме шумно, гордеем се колко сме изпили, колко сме платили, къде и с колко гащите сме си свалили. Така го разбираме живота - по цигански - днеска иху, утре тихо. Тая формула се е доказала. Това ни е единствената национална стратегия.

Като казвам, че не се обичаме, имам предвид нещо в стила на "Ше си запаля къщата, да му изгори плевнята". Чуждото нещастие е най-големият завод за нашата радост. Като му се случи нещо лошо на някой и следва почукване по дърво и тихото заклинание Добре, че не на мене.

Българинът е патриот. В кръчмата са се провели толкова освобождения на страната - от турското робство, от комунизма, от това или онова правителство. Всеки българин има план за управление - как да потръгне икономиката, как съдът да пълни затворите и т.н. Само му дай власт, той тая власт знае какво да я прави.

Българинът умее да се бие. Това са го разбрали всички, които са дръзвали да пробудят гнева му. Едва ли по света има нещо по-страховито от разярен българин със свити юмруци. Той може да опази всичко. Уви, може да открадне всичко. Тъмната му страна никак не е за подценяване.

Организацията е нещото, което в България никога няма да съществува. Веднъж се опитахме да организираме въстание и навсякъде започна по различно време. Левски е бил организатор и завърши на бесилото. Най-срамната бесилка в българската история. Той не доживя да запали фитила на въстанието, а народът за който умря дори не направи опит да го спаси. В един поет като Ботев се намери повече смелост от пишман революционерите да поведе 200 човека към гибел. По пътя към смъртта на българска земя се присъединяват двама. Жалко е. Без външна намеса свободата щеше да си остане мираж. Щяха да си шушукат покорните главици и да се молят на бога да ги спаси. 500 години молитви не им стигнаха да разберат, че богове няма и че цената на свободата е кръв.

Съседните градове и села се мразят. От завист и от тъпотия. Едните имали завод, другите имали по-голямо училище. Нищо не свързва тия хора в народ. Бай Ганьо е яхнал националната емблема. Простакът, хитрецът, далавераджията - национален герой и кумир. Да се уредиш на някоя службица, да си имаш апартаментче, виличка, кола. Да избягаш от село, от провинцията и най-сетне да се настаниш в София. А тия, които не са съгласни да живеят така се местят в други държави, защото не виждат светлина в тунела.

Политиката стигна до такива цинизми, като подмяна на историята - турското робство стана османско присъствие, "Аз съм българче" било излишно, съществуването на Движение за права и свободи на същите тия, които половин хилядолетие бяха загробили свободата и правата на българите. Още по-нагло е участието на българи, които никога не са напускали пределите на Криворазбраната цивилизацията. Държавата не ти е важна, тя ти е само инструмент да забогатееш. Народът търпи. Той винаги си търпи и чака. Чака това дето няма да дойде.

Аз обичам България. Такава каквато я познавам. С всичките й недостатъци. Обичам природата й, обичам духа й, обичам отказът й да изчезне, колкото и да я предават и продават. Обичам я така както би искала да бъде обичана всяка жена. Със страст, с болка, с ярост.
България не е държавата на крадците, продажните политици, мутрите и курвите.

петък, януари 18, 2013

След любовта

- след любовта остават телефонни номера, които избледняват.
- след любовта остават чаши с гравирани монограми, откраднати от по-добрите мотели.
- след любовта остава една маса в кафене " Манеж " и учуденият поглед на стария келнер, когато ни вижда с други.
- след любовта на устните остава металният вкус на несполуката. Остават адреси на стаи " от 16 до 18 ч. ".
- след любовта остават изреченията: " Изглеждаш чудесно, никак не си се променил/а... " и " Обади се някой път, нали пазиш телефонния ми номер? "
- след любовта остават тъмните улици, по които се връщахме след любовта.
- след любовта остават мелодиите по радиото, които постепенно излизат от мода. Остават тайните знаци, любовните шифри, остава твоята страна на леглото и страхът, че неочаквано ще влезе някой. Трак! -поставената слушалка, когатo се обади нечий чужд глас. Хиляда и една лъжи...
- след любовта остава изречението " Аз ще вляза първа в банята " и отговор: " Няма ли заедно? " - този път не!
- след любовта остават съучастниците: пазителите на тайните, които вече не са никакви тайни.
- след любовта остава лекото вълнение, когато пътьом вдъхнем познатия парфюм на някоя непозната жена.
- след любовта улиците са празни, а градът - пуст.
- след любовта остават неподписаните картички от Венеция и Амстердам. Препълнените пепелници и празното сърце. Навикът да се палят две цигари едновременно. Случайно направени снимки, загубени фиби, таксиметровите шофьори, които не ни обичаха, и цветарките, които ни обичаха.
- след любовта остава наранената суета.
- след любовта остават други мъже и други жени.
- след любовта не остава нищо.

Момо Капор - югославски автор, роден в Сараево, починал в Белград